DreamBox (4.) - dekódování programů

DreamBoxNeoficiální příjem digitální satelitní placené televize se v posledních letech těší značného zájmu. Díky internetu a webovským stránkám, kde jsou pravidelně publikovány nové kódy paketů i soubory do Gold, Silver, FUN a dalších karet, se stává neoficiální příjem mimořádně zajímavý pro nejednoho satelitního fanouška.

Dekódování můžeme zhruba rozdělit do pomyslných třech skupin:

A. Dekódování programu (-ů) či paketů z jednoho systému. Pro příjem je zapotřebí modul (či vestavěný dekodér v přijímači) a přístupová karta.

B. Dekódování programů a paketů na opatchovaném dekodéru Irdeto. Pro příjem je zapotřebí receiver s integrovaným dekodérem Irdeto (případně modul FreeCam2) a přístupová karta. Tímto způsobem můžeme dekódovat programy ze systému Irdeto/BetaCrypt a díky softům v kartách Xv1 můžeme dekódovat programy z několika dalších systémů - Viaccess, TPS Crypt, Seca/ Mediaguard a Nagravision. Se Seasons interface můžeme přijímat i programy z kódovacího systému Conax.

C. Patrně největší možnosti přináší třetí etapa dekódování digitální satelitní televize. Jde o příjem programů na universálních vestavěných dekodérech a jiných emulačních softwarech přímo v recieveru včetně aktuálních kódů pro všechny dostupné programy a pakety.

Do kategorie C můžeme zařadit přijímač DreamBox 7000S (dále jen DreamBox), který se v poslední době oprávněně těší velké přízni satelitních diváků.

Je nutno zdůraznit, že podobně jako u populárního přijímače Humax IRCI-5400(z), tak i u přijímače DreamBox jsou uvolňovány oficiální i neoficiální softy. Oficiální softy jsou zveřejňovány na stránkách výrobce přijímače, neoficiální EMU softy jsou dostupné na mnoha stránkách fanoušků přijímače DreamBox.

V poslední době můžeme mezi EMU softy nejčastěji narazit na dvě různé distribuce: SandBox a Traveller. Každá z těchto distribucí přináší svoje specifika (u SandBox je OSD v češtině a slovenštině).

Ať už si uživatel zvolí distribuci SandBox či Traveller, potřebuje k dekódování programů ještě dva aktuální soubory - camd a SofCam.Key, které jsou zpravidla součástí neoficiálních stránek DreamBoxu. Soubor camd se pomocí PC přes síťové připojení přenese některým FTP klientem (např. Total/Windows Commanderem). U souboru je nutné nastavit atrabity na 755.

Druhý soubor SoftCam.Key je potřeba umístit do adresáře var/keys. Pokud se nedá aktuální soubor SoftCam.Key nalézt, nevadí. Dá se vytvořit z některé aktuální náplně do FUN karet. Pro převod souboru HEX na KEY slouží prográmek FUN2DB. Uvedený soubor je pro příjem programů v Conax potřeba rozšířit o aktuální RSA kód.

Poté je třeba DreamBox restartovat a otestovat na některých programech, zda je přijímač skutečně dokáže dekódovat. Pokud máme čerstvý soubor SoftCam.Key, můžeme dekódovat bez karet takřka vše, co lze dekódovat. Můžeme tedy dekódovat programy v kódu Irdeto, BetaCrypt, Seca/Mediaguard (zde jsou zatím problémy s dekódováním porno kanálu X-ZONE), Viaccess, TPS Crypt, stejně tak i Nagravision (včetně dekódování paketu Polsat Cyfrowy, který nelze na Humax IRCI-5400 bez Season interface dekódovat). Pro diváky je patrně nejzajímavější podpora Conaxu. Bez Season interface se dá dekódovat takřka celá nabídka paketu Canal Digital na pozici 1W, včetně nejžádanější slovenské komerční televize JOJ.

Jak jsme již naznačili, k dekódování programů na DreamBoxu NENÍ zapotřebí žádné přístupové karty Silver či FUN. Soubor s aktuálními klíči je uložen v přijímači. Odpadají tedy do budoucna problémy s 'ošoupanými' kartami, stejně tak i problémy s opotřebovanými kontakty ve slotech. K dekódování má uživatel ještě 2 UCAS čtečky, stejně tak i 1 slot Common Interface, které se v budoucnu mohou hodit pro příjem českých a slovenských programů ze satelitu (Czech Link, Slovak Link, UPC Direct). Tato možnost je středem zájmu všech vývojářů Linux pro Dreambox v ČR. Velkým kladem nových softů pro DreamBox je PODPORA plného elektronického programového průvodce s ČESKÝMI ZNAKY.

Parabola.cz
6.2.2003