Multimediální centrum ve vašem domě – hudba, film, fotografie a mnoho dalšího!

OpenBox CI-7000 PVR

1. První seznámení
2. Odstraňujeme kryt
3. Testování
4. Funkce PVR
5. Připojení  k počítači
6. Často kladené otázky (FAQ)
 

Když se mi dostal do rukou jako prvnímu v ČR přístroj Dreambox DM-7000S, udělal jsem na něho recenzi – byl to první přijímač, pracující na operačním systému Linux. Od té doby uběhlo již mnoho času a objevilo se mnoho dalších přijímačů podobných i alternativních, říci, že se Dreambox stal populárním, je málo!

Nehledě na všechny svoje přednosti, nové modely Dreamboxů mají mnoho nedostatků. Bohužel některé z nich spočívají ve složitosti pro běžného uživatele, hlavně v zobrazení, které je potřeba pro většinu uživatelů. K tomu nastupuje složitá použitelnost a vysoká cena.

Obchodní značka OPENBOX je zatím více známá na poli FTA, CI а čteček karet. Nyní je před námi přijímač, který chce zajmout přední místo mezi modelovými řadami. OpenBOX CI-7000PVR zaujímá pozici jako alternativa společnosti Dream Multimedia, výrobce se však poučil a odstraňuje všechny nedostatky přístrojů Dreambox a přináší i mnohá vylepšení.

První seznámení

Už po vybalení z přepravní krabice je poznat, že tento přístroj patří do střední kategorie a že byl kladen velký důraz na jeho design. Vypadá velmi originálně s prvky futurismu a originality. I v příslušenství je nestandardní doplněk – kabel Scart-Scart pro plnohodnotné připojení v TV. Přijímač má následující schopnosti:

Na předním panelu se nachází tlačítka pro výběr kanálů, změnu hlasitosti, Menu, OK, a nakonec pro zapnutí přijímače. V levé části za předním panelem se nachází 2хCI interface a USB port, který má v sobě host-controller. Jinými slovy lze k němu připojit prakticky libovolné USB zařízení, které připojujete k počítači (digitální fotoaparát, MP3 přehrávač, USB Flash disk a další).

Dálkový ovladač je ergonomicky tvarován a má odpovídající rozměry, díky čemuž dobře sedí v ruce a umožňuje komfortní ovládání přijímače. Rozložení a rozměr tlačítek odpovídá četnosti používání, mnohé z nich mají několik funkcí podle toho, v jakém režimu se přijímač nachází. Značky v Menu přijímače vám pomohou najít odpočívající tlačítko pro uskutečnění požadované operace a usnadňují i první kroky v osvojení si ovládání bez zbytečných obtíží.

Původně byl přijímač plánován s portem USB 2.0 pro připojení k počítači, tento záměr byl však změněn na Ethernet. Toto umístění síťového adaptéru Ethernet 100Мb umožňuje obecné rozhraní pro připojení k Internetu bez nutnosti počítače, což dává přijímači další možnost využívání při funkci sdílení karet i jiných.

Na zadním panelu se nám ukáže následující pohled:

přítomnost síťového adaptéru Ethernet 100Мb vzadu a USB host controlleru na předním panelu přijímače umožňují připojovat k velkému množství zařízení a zajišťovat různorodou práci s přijímačem OpenBOX CI7000PVR.

Odstraňujeme kryt

    Vnější vzhled přístroje je proveden velmi pečlivě a neméně zajímavé věci jsou uvnitř. Odstraněním 7 šroubků a sejmutím krytu se nám objeví následující pohled:

    V centru základní desky se ukazuje velký procesor jménem "IBM Power PC Integrated Controller". Toto je ohnivé srdce přijímače OpenBOX CI-7000PVR, díky kterému má možnost řídit dva nezávislé tunery, pevný disk a mnoho dalšího. Procesor Power PC 250 MHz (350 Mips) je obklopen Flash pamětmi (2+4 МB) a dynamickými operačními pamětmi (8+32 МB). Zdání malého objemu Flash paměti je objasněno tím, že všechny programy a nastavení je na pevném disku. Negativním momentem v tom všem se zdá to, že přijímač bez pevného disku nebude pracovat. Ale nabídka dvoutunerového přístroje s takovými možnostmi a jeho využití bez funkce nahrávání nebude pro nikoho zajímavá, takže byla snížena velikost Flash paměti a potřebná data byla přenesena na pevný disk.

    Pevné disky se vyrábí libovolné v objemu 80-300 GB i více, ale stabilní práci je garantovaná od výrobce pouze s výrobky firmy Seagate. Kromě toho i dealeři mohou dodávat přijímač už s vestavěným pevným diskem.

    Dále (blíže ke SCARTu) se nachází čip SMSC LAN91C113-NE, který je řídící portu Ethernet 100/10 Мb, který se nachází na zadní straně přijímače. Ze začátku se počítalo s USB 2.0 portem vzadu pro připojení k počítači, ale výstup byl nakonec zvolen ve formátu Ethernet 100/10 Мb. Důvod byl v tom, že osazením síťového adaptéru umožňuje přijímač připojit přímo ke switchy nebo ADSL modemu a tím jej spojit s Internetem bez účasti počítače!

    USB port v OpenBOXu CI7000PVR jako takový také je, ale není to jen obyčejný USB, аle host-controller. Jinými slovy tento port je analogií těm, co se nacházejí v počítačích a k němu lze připojit velké množství zařázení (digitální fotoaparát, MP3 přehrávač, USB Flash disk a mnoho dalších). Za tento port vděčíme procesoru IBM Power PC, je to USB 1.1 controller v nem integrovaný. Port USB nemá takovou rychlostní specifikaci, ale vždyť pro přenos záznamů a hudby do počítače a zpět slouží právě rychlý port Ethernet 100/10 Мb.

    Ještě ze zajímavostí stojí za zmínku malinká baterka pod pevným diskem, díky které hodiny v přijímači zůstanou stále aktuální i při přerušení dodváky elektřiny. Napájecí zdroj má obdivuhodné rozměry, jako základní deska, tak i chladiče na aktivních součástkách. Kvalita montáže je na vysoké úrovni, vždyť výrobcem je přední korejská firma na výrobu složitých elektronických zařízení.

Testování

    Při prvním zapnutí nebo po uvedení do továrního nastavení se spustí průvodce, který je určen k ulehčení procesu instalace přijímače. První jeho otázkou je nastavení jazykového prostředí (čeština zatím chybí), pro pokračování stiskněte červené tlačítko.

    Nyní vybíráte konfiguraci zapojení anténního systému. Pro názorný příklad se na obrazovce ukazuje také obrázek s odpovídajícím způsobem zapojení a ještě další komentář k němu, by neměly vzniknout nejasnosti.

 

    Další etapa - zadání satelitů, které chceme přijímat. Jestli je u tunerů rozdílné zapojení, tak tuto etapu budete muset projít 2x -pro první a pro druhý tuner zvlášť. Abyste se nepřehrabovali velkým množstvím satelitů, můžete si přednastavit kontinent, na kterém se nacházíte. Pro pokračování nastavování stiskněte červené tlačítko, jestli se chcete vrátit o krok zpět, stisknete tlačítko zelené.

    Ukončujeme nastavením anténního zařízení.

    Zahajujeme proces vyhledávání kanálů.

    Stojí za to poznamenat, že rychlost prohledání družice HotBird 16E byla rychlá, všechny TV a Rádio kanály byly prohledány jednoduše za pár desítek sekund.

    Rychlé nastavení je u konce a nyní můžeme prověřit další funkce testovaného přijímače OpenBOX CI-7000PVR.

    Hlavní Menu vyvoláme stiskem tlačítka "MENU" ovladače, pokračují ty stejné měkké tvary se zaoblenými formami. Úplné jazykové přizpůsobení (bohužel ne české) a promyšlenost struktury celého Menu vám přibližuje komfort v libovolném okamžiku:

    Nastavte si správnou velikost obrazovky v nabídce System Setup - AC Setting:

Informace o kanálu i dalších programech (EPG) jsou přehledné a rychle a snadno přístupné:

Nastavení dodatečně dodaných programů a EMU najdeme v příslušné nabídce:

Další nabídky pro zkušené uživatele nepotřebují komentáře:

Funkce PVR

    Po stisku tlačítka na nahrávání (kulaté tlačítko s červeným kolečkem) se objeví nabídka s nahráváním včetně nahrávání po určitou dobu (a ne do zaplnění HDD)

    Po stisku tlačítka STOP se objeví nabídka pro potvrzení ukončení nahrávání:

    Po stisku tlačítka Recordnig se objeví přehled uložených nahrávek a možnosti jejich přehrávání:

Připojení k počítači

    Pro připojení k počítači má přijímač na zadní straně port Ethernet 100Mbit. U mnoha současným počítačů už tento port je, pokud ne, je možno si koupit síťovou kartu (za cca 450,- Kč).

    Při připojení se používá protokol TCP/IP, proto je nutné provést nastavení přijímače i počítače. V jednodušších případech stačí zadat IP adresu počítače 192.168.0.1, přijímače - 192.168.0.2, masky v obou případech - 255.255.255.0
    Jestliže již máte počítač připojený k síti, tak tyto parametry budou podle všeho jiné.

Doplňuji - existují dva typy fyzického propojení:

 - za pomoci "switche":

 - přímé spojení kříženým kabelem (Cross-over - "nulový modem")



Jak si můžete udělat přímý nebo křížený kabel najdete zde:

www.jecny.cz/tripledragon/03firmware.htm

Abychom prověřili propojení, na počítači v Příkazovém řádku (Start - Programy - Příslušenství) napíšeme následující příkaz:
"ping 192.168.0.2" a stiskneme klávesu Enter, odpověď na toto má být podobná tomuhle:

Pinging 192.168.0.2 with 32 bytes of data:

Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=64

Tohle znamená, že pakety dat doběhnou z počítače do přijímače a zpět.

Nyní můžeme zahájit práce s přijímačem a získat přístup k souborům na pevném disku přijímače atd...

  

Často kladené otázky (FAQ)

Jaké pevné disky podporuje přijímač?

Přijímač je určen pro práci s disky s rozhraním IDE.
Výrobce a distributoři vkládají disky libovolné velikosti (podle přání zákazníka) a pak jsou přístroje zaplombovány.
Doporučený výrobce pevných disků je společnost Seagate, s ostatními není funkcionalita plně zaručena (
já osobně testuji s jiným výrobcem a nevznikl žádný problém).
Přijímač NEPRACUJE bez pevného disku, kam ukládá programy a nastavení.

Maximální velikost, se kterou se přijímač v současnosti testoval, byla 300GB (Seagate ST3300831A Firmware 3.01)


V čem jsou charakteristické odlišnosti tohoto přijímače od Dreamů, Reelboxu, TripleDragona?

Pro řadového uživatele je Dream složitý, Openbox CI-7000PVR vystupuje jako jednodušší a позиционируется как более простая и příhodnější alternativa, současně však nabízí přinejmenším stejnou analogii funkčnosti a může být doplňován.


Proč při zapnutí přístroje pokaždé vyskočí tabulka s potvrzením automatického spuštění?

Některé programy, např. EMU (emulátor) je možno spouštět automaticky, ale může se objevit skutečnost, že tento program pracuje špatně a po zapnutí bude blokovat přijímač, tzn. že se stane situace, kdy je přijímač nefunkční. Abychom předešli podobným situacím, je proveden dotaz na automatické spuštění. V následující verzi FW bude nastaveno automatické spuštění v rozmezí 2-3 sekund.


Jak nainstalovat emulátor?

V současné době přijímač podporuje emulátor Newcamd - jeden z nejsilnějších emulátorů od Dreamboxu. Také podporuje režim sdílení karet v režimu Klient (pracuje se na režimu serveru).
Instalace emulátoru spočívá v nakopírování následující souborů do složky "\programs\" přijímače:

\programs\newcamd.pcc
\programs\scce\*.*
\programs\config\newcamd.conf 

data sdílení karet se nacházejí v souboru newcamd.conf 

Tyto soubory je možné přenést po lokální síti z počítače (Windows) obyčejným kopírováním pomocí Průzkumníka:

zapište do řádku Adresa příkaz "\\IP_adresa_přijímače\programs\", například "\\192.168.0.12\programs\"
odpovědí na tento příkaz je zobrazení souborů v okně Průzkumníka v této složce, sem je i potředa přenášet soubory



Instalace EMU je také možná za použití USB Flash disku bez účasti počítače - popis je níže

Nyní je možno vstoupit do Menu - Multimedia/Games - Applications a spustit emulátor stiskem klávesy OK na souboru "newcamd.pcc"
Abychom to nemuseli dělat po každém startu přijímače, je připraven režim automatického spuštění (nutno stisknout červené tlačítko)


Jak obnovit FW a EMU za použití USB Flash disku?


1. na Flash disku vytvořte složku názvu přijímače
        \openbox\
    v něm vytvořte složku modelu
        \openbox\ci7000pvr\
    do něho nakopírujte novou verzi FW, např.:
         \openbox\ci7000pvr\app.OPENBOX_CI7000PVR_RELEASE.cramfs.img
    také je možné vytvořit složku "\program\", za které se automaticky nainstalují programy, emulátor atd...
         \openbox\ci7000pvr\program\
    (všechny názvy složek je nutné psát malými písmeny)

2. vložte Flash disk do USB portu na předním panelu přijímače
3. při zapnutí přijímače držte stisknuté tlačítko Menu na předním panelu
4. přijímač nastartuje v bezpečném režimu (na displeji se ukáže "Updt"), nyní můžete tlačítko uvolnit
5. po prověrce pravosti souborů začne výmaz vnitřní Flash paměti (na displeji bude "IE10"..."IE20"..."IE30"...)
6. proběhne proces zápisu nové verze FW (na displeji bude "IP10"..."IP20"..."IP30"...)
7. jestli byla na USB Flash disku složka "\program\", pak z ní se nakopírují soubory (na displeji bude "Copy", po ukončení "end")
8. přijímač se automaticky restartuje a je připraven pracovat

(V průběhu výměny FW tímto způsobem se zavaděč vnitřní Flash paměti tzn. že pokud byl tento proces přerušen v libovolném bodě, do přijímače můžeme náplně poslat opakovaně aniž by došlo k úplnému znefunkčnění přístroje)