Český drak

Dočkali jsme se od tvůrců FW pro přijímač Triple Dragon nového firmware, který opravuje některé problémy a hlavně přináší několik novinek. Tou hlavní je plně české prostředí, které jsem pro tvůrce fw nachystal a které se povedlo zakomponovat.

Počeštit se podařily nejen všechny nabídky Menu, ale i všechna hlášení systému. Na některé výrazy si budou muset dlouhodobí uživatelé zvyknout, ale po chvíli už se všichni budou snadno orientovat.

Po chvíli usnadní orientaci v nabídkách i nastaveních uživatelů, kteří nevládnou jinými světovými jazyky a tím přiblíží tento přístroj široké veřejnost. Také nastavování a konfigurace je tím pádem snažší a přehlednější.

Českého překladu se dočkali také všechny nabídky o ovládání s programy a jejich řazení a přepínání...

... jako i správa a ovládání ukládání pořadů na pevný disk.

Stačí si jen v Nastavení systému (System Setup - při základním anglickém nastavení) zvolit volbu Výběr jazyka (Language selection)...

... a v políčku Jazyk OSD (OSD Language) si najít volbu Česky a potvrdit klávesou O.K.

Pro zvídavé uživatele se na různých fórech objevují i mutace originálního FW, z nich nejblíže k nám má v současné době doplněk nazvaný až typicky česky - Beerman, který zprovozní interní čtečky pro použití originálních karet oblíbeného Cryptoworks systému a nejen to...

Pro testování a výuku jsem zde dočasně implementovány o tzv. emulátory, které umí zvídavé uživatele naučit různé možnosti v oblasti satelitního příjmu...

... a dokonce umí kombinovat různé emulátory dohromady a tak využívat jejich výhod a umění najednou.

Čeština se dotknula všech oblastí zobrazovaných a nastavovatelných informací, včetně základních informací o kanálu a programech..

... plně český teletext nevyjímaje, plná diakritika v nabídkách i informacích je naprostou samozřejmostí.

Do paměti přijímače se vejde najednou několik stovek teletextových stránek a tak jejich procházení je velmi rychlé včetně podstránek.

Zde jsou dva příklady plné diakritiky, která velmi usnadní čtivost stránek a zpřehlední orientaci v množství textu.

Velmi přehledné je EPG u programů, které jej vysílají a také je velmi jednoduché si označit požadovaný pořad (červené tlačítko) pro nahrání. Zde bych však chtěl varovat uživatele před časovým posunem mezi časovými pásmy u zemí, které program vysílají, neboť je čas uváděný v místním čase, takže může být od našeho posunut. Proto doporučuji si vyzkoušet, jaké posuny v časech jsou a časy pro nahrávání pořadů zadávat ručně.

Po stisku tlačítka O.K. se objeví seznamy kanálů, které má přijímač ve své paměti uložené. Je možné si jednoduše kanály třídit podle abecedy, Poskytovatelů nebo Satelitů (i při třídění podle poskytovatelů nebo satelitů jsou jednotlivé kanály ve skupinách seřazeny abecedně vzestupně).

Zvláštní kapitolou jsou pak Favoritní kanály, jejichž obsah i třídění si volíme a ovládáme sami.

Opakovaným stiskem barevného tlačítka můžeme měnit formu zobrazení jednotlivých kanálů při zvoleném třídění.

Přehledné české EPG je velmi působivé, časy u českých kanálů také souhlasí a jejich označování a nahrávání je jednoduché, program na několik dní dopředu je potřebný (můžeme jen litovat, že podobné služby neposkytují i ostatní kanály a provideři...)

V poslední době se častěji objevují nové FW pro Triple Dragona a jejich funkce se velmi zkvalitňují a hlavně rozšiřují. Už nyní jsou možnosti připojit přes USB Wi-Fi klienta a tím zapojit TD do bezdrátové sítě, chystá se i zprovoznění Samba serveru a další novinky, které dělají z tohoto přijímače spolehlivý stroj nejen po stránce HW (zvláště po signálech, že Dreambox 7020 a vyšší mají nestabilní a poruchový čip řídící síťové připojení), ale také hlavně po stránce spolehlivosti a vybavenosti programového vybavení.

Stále jsem v kontaktu s tvůrci oficiálního FW a každou verzi doplňuji českým překladem všech položek, které s uživateli komunikují a které ho informují. Brzy připravím článek o dalších novinkách, které už nyní čekají a uživatele tohoto vynikajícího příjímače....